Faculty

Steven Abramowitz, Washington D.C., United States

George Adams, Chapel Hill, United States

Manal Ahmad, London, United Kingdom

Naseer Ahmad, Manchester, United Kingdom

Pekka Aho, Helsinki, Finland

Walid Al-Natsheh, Manchester, United Kingdom

Jana Albader, Galway, Ireland

Michele Antonello, Padua, Italy

Konstantinos Antonopoulos, Athens, Greece

Frank Arko, Charlotte, United States

Ariel Ash-Shakoor, Washingston, United States

Martin Austermann, Muenster, Germany

Efthymios Avgerinos, Athens, Greece

Christopher Aylwin, London, United Kingdom

Trissa Babrowski, Chicago, United States

Charles Bailey, Tampa, United States

Tomas Baltrunas, Vilnius, Lithuania

James Barnes, Birmingham, United Kingdom

Noemi Baronetto, Senna Comasco, Italy

Gareth Bate, Birmingham, United Kingdom

Joseph Bavaria, Philadelphia, United States

Christian-Alexander Behrendt, Hamburg, Germany

Rachel Bell, Newcastle upon Tyne, United Kingdom

Luca Bertoglio, Brescia, Italy

Colin Bicknell, London, United Kingdom

Martin Bjorck, Uppsala, Sweden

Stephen Black, London, United Kingdom

Dittmar Boeckler, Heidelberg, Germany

Michel Bosiers, Bern, Switzerland

Frank Bowling, Manchester, United Kingdom

Jonathan Boyle, Cambridge, United Kingdom

Andrew Bradbury, Birmingham, United Kingdom

Daniela Branzan, Munich, Germany

Jeromy Brink, Phoenix, United States

Marianne Brodmann, Graz, Austria

Jocelyn Brookes, London, United Kingdom

James Budge, London, United Kingdom

Richard Bulbulia, Cheltenham, United Kingdom

Peter Bungay, Derby, United Kingdom

Hannah Burton, Buntingford, United Kingdom

Nicolette Busuttil, Luqa, Malta

Ludovic Canaud, Montpellier, France

Daniel Carradice, Kingston upon Hull, United Kingdom

Daniel Carradice, Brough, United Kingdom

Tze Chan, Liverpool, United Kingdom

Dimitrios Chatzis, Ioannina, Greece

Christopher Cheng, Stanford, United States

Roberto Chiesa, Milan, Italy

Khamin Chinsakchai, Salaya, Thailand

Ji Yoon Choi, Seoul, Korea South

Edward Choke, Bukit Merah, Singapore

Joo-Young Chun, London, United Kingdom

Daniel Clair, Nashville, United States

Frederic Cochennec, Paris, France

William Colone, San Clemente, United States

Michael Conte, San Francisco, United States

Raphael Coscas, Paris, France

Jeremy Crane, London, United Kingdom

Paul Crowe, Birmingham, United Kingdom

Antonio da Silva, Wrexham, United Kingdom

Ajay Dabas, Delhi, India

Vaiva Dabravolskaite, Bern, Switzerland

Neelan Das, London, United Kingdom

Ross Davenport, London, United Kingdom

Alun Davies, London, United Kingdom

Claire Dawkins, Newcastle upon Tyne, United Kingdom

Gert de Borst, Utrecht, Netherlands

Gianmarco de Donato, Siena, Italy

Ignacio De Luca, Buenos Aires, Argentina

Jean Paul de Vries, Groningen, Netherlands

Anastasia Dean, Uppsala, Sweden

Sebastian Debus, Hamburg, Germany

Brian DeRubertis, New York, United States

Kush Desai, Chicago, United States

David Dexter, Virginia Beach, United States

Athanasios Diamantopoulos, London, United Kingdom

Nuno Dias, Lund, Sweden

Lucas Marcelo Dias Freire, Campinas, Brazil

Ellen Dillavou, Chapel Hill, United States

Frank Dor, London, United Kingdom

Anahita Dua, Boston, United States

Ben Edgar, Glasgow, United Kingdom

Michael Edmonds, London, United Kingdom

Steve Elias, Englewood, United States

Amr Elsaadany, London, United Kingdom

Florian Enzmann, Innsbruck, Austria

Thomas Eveson, London, United Kingdom

Alejandro Fabiani, Monterrey, Mexico

Alik Farber, Boston, United States

Stefano Fazzini, Rome, Italy

Bram Fioole, Rotterdam, Netherlands

Robert Fisher, Liverpool, United Kingdom

Nicolas Foin, Bruxelles, Belgium

Shawn P Fojtik, Salt Lake City, United States

Mazin Foteh, Austin, United States

Bruno Freitas, Leipzig, Germany

Weiguo Fu, Shanghai, China

Masahiko Fujihara, Kishiwada, Japan

Martin Funovics, Vienna, Austria

Tony Furuie, Sao Paulo, Brazil

Peter Gaines, Sheffield, United Kingdom

Pierre Galvagni Silveira, Florianopolis, Brazil

Manuel Garcia-Toca, Atlanta, United States

Mauro Gargiulo, Bologna, Italy

Andrew Garnham, Wolverhampton, United Kingdom

Flavia Gentile Johansson, Strassen, Luxembourg

Kathleen Gibson, Bellevue, United States

Marcelo Giusti, São Paulo, Brazil

Manj Gohel, Cambridge, United Kingdom

Kristiana Gordon, London, United Kingdom

Yann Goueffic, Paris, France

Alessandro Grandi, Hamburg, Germany

William Gray, Wynnewood, United States

Stephen Greenhalgh, London, United Kingdom

Franco Grego, Padua, Italy

Prem Chand Gupta, Hyderabad, India

Nadine Hachach-Haram, London, United Kingdom

Maani Hakimi, Luzern, Switzerland

Jack Hall, Birmingham, United Kingdom

Adam Haque, Manchester, United Kingdom

Leonardo Harduin, Niteroi, Brazil

Stephan Haulon, Paris, France

Jan Heyligers, Tilburg, Netherlands

Ing Heng Hii, Dalin Town, Taiwan

Peter Hinchliffe, New York, United States

Robert Hinchliffe, Bristol, United Kingdom

Tobias Hirsch, Halle, Germany

Andrew Holden, Auckland, New Zealand

Katherine Hurndall, London, United Kingdom

Nicholas Inston, Birmingham, United Kingdom

Mihai Ionac, Timisoara, Romania

Giacomo Isernia, Perugia, Italy

Prashant Jain, Chandigarph, India

Houman Jalaie, Aachen, Germany

Aleksandra Jaworucka-Kaczorowska, Gorzow Wielkopolski, Poland

Robert Jones, Birmingham, United Kingdom

Vincent Jongkind, Amsterdam, Netherlands

Jeffrey Jump, Nyon, Switzerland

Andrea Kahlberg, Milan, Italy

Naga Kandasamy, London, United Kingdom

Narayan Karunanithy, London, United Kingdom

Barry Katzen, Miami, United States

Konstantinos Kavallieros, London, United Kingdom

Ameer Khan, Ashton under Lyne, United Kingdom

Assad Khan, Leeds, United Kingdom

Jesse Kigozi, Birmingham, United Kingdom

Shinsuke Kikuchi, Asahikawa, Japan

David Kingsmore, Glasgow, United Kingdom

Panagiotis Kitrou, Patras, Greece

Tilo Koelbel, Hamburg, Germany

Philippe Kolh, Liege, Belgium

Raghu Kolluri, Columbus, United States

Theodoros Kratimenos, Athens, Greece

Dainis Krievins, Riga, Latvia

Leszek Kukulski, Wroclaw, Poland

Steven Kum, Singapore, Singapore

Tristan Lane, London, United Kingdom

Tristan Lane, Cambridge, United Kingdom

Ralf Langhoff, Berlin, Germany

Michael Lichtenberg, Arnsberg, Germany

Chung Lim, London, United Kingdom

Beate Lindberg, Oslo, Norway

Jenny Linsley, Newcastle upon Tyne, United Kingdom

Ian Loftus, London, United Kingdom

Paula Lopez Garcia, Barcelona, Spain

Alan Lumsden, Houston, United States

Sean Lyden, Cleveland, United States

Balraj Maan, Willington, United Kingdom

Lindsay Machan, Vancouver, Canada

Levansri Makalanda, London, United Kingdom

Vladimir Makaloski, Bern, Switzerland

Alexandros Mallios, Paris, France

Kevin Mani, Uppsala, Sweden

Armando Mansilha, Porto, Portugal

Jordi Martorell, Barcelona, Spain

Daniele Mascia, Milan, Italy

Dominick McCabe, Dublin, Ireland

Robert McLafferty, Springfield, United States

Alexander McLaren, London, United Kingdom

Narendranadh Meda, Bangalore, India

Lewis Meecham, Cardiff, Wales

Guilherme Meirelles, Campinas, Brazil

Germano Melissano, Milan, Italy

Matthew Menard, Boston, United States

Christopher Metzger, Kingsport, United States

Christopher Metzger, Bristol, United States

Bruno Migliara, Peschiera del Garda, Italy

Antoine Millon, Lyon, France

Ross Milner, Chicago, United States

Pradeep Mistry, Sandton, South Africa

Robert Mitchell, Utah, United States

Catherine Moakes, Birmingham, United Kingdom

Bijan Modarai, London, United Kingdom

Frans Moll, Utrecht, Netherlands

Hayley Moore, London, United Kingdom

Tayrine Moraes, São Paulo, Brazil

Robert Morgan, London, United Kingdom

Mohamed Mosadak Zaied, Bilqas, Egypt

Patrick Muck, Cincinnati, United States

Alberto Munoz, Bogota, Colombia

Erin Murphy, Charlotte, United States

Piotr Musialek, Krakow, Poland

Firas Mussa, Houston, United States

Paul Mussenden, Cambridge, United Kingdom

Tatsuya Nakama, Chiba, Japan

Petroula Nana, Hamburg, Germany

Sandip Nandhra, Newcastle upon Tyne, United Kingdom

Sriram Narayanan, Singapore, Singapore

Nicolas Neaume, Toulouse, France

Christoph Nienaber, London, United Kingdom

Leandro Nobrega, Porto, Portugal

Isaac Nyamekye, Worcester, United Kingdom

Gerard O’Sullivan, Galway, Ireland

Gustavo Oderich, Houston, United States

Kyriakos Oikonomou, Regensburg, Germany

Aung Ye Oo, London, United Kingdom

Douglas Orr, Glasgow, United Kingdom

Jean Panneton, Norfolk, United States

Giuseppe Panuccio, Hamburg, Germany

Sahil Parikh, New York, United States

Ashish Patel, London, United Kingdom

Arun Pherwani, Stoke-on-Trent, United Kingdom

Michele Piazza, Padova, Italy

Manujaya Harshika Pilana Godakandage, Harrow, United Kingdom

Bhavna Pitrola, London, United Kingdom

Matthew Popplewell, Birmingham, United Kingdom

Janet Powell, London, United Kingdom

Katarzyna Powezka, London, United Kingdom

Giovanni Pratesi, Genoa, Italy

Giovanni Pratesi, Roma, Italy

Uei Pua, Singapore, Singapore

Vikram Puttaswamy, St Leonards, Australia

Barbara Rantner, Munich, Germany

Todd Rasmussen, Rochester, United States

Krishna Ravulapalli, Newcastle, United Kingdom

Mahmood Razavi, Stockton, United States

Álvaro Razuk, São Paulo, Brazil

Michel Reijnen, Arnhem, Netherlands

Rohini Retarekar, Silver Spring, United States

Benedikt Reutersberg, Zurich, Switzerland

Vincent Riambau, Barcelona, Spain

Celia Riga, London, United Kingdom

Paolo Righini, Milano, Italy

Cristina Riguetti-Pinto, Rio de Janeiro, Brazil

Enrico Rinaldi, Milan, Italy

Michael Robson, London, United Kingdom

Enric Roche, Barcelona, Spain

Steven Rogers, Manchester, United Kingdom

Fiona Rohlffs, Regensburg, Germany

Maria Antonella Ruffino, Lugano, Switzerland

Tarun Sabharwal, London, United Kingdom

Alia Sahni, Dubai, United Arab Emirates

Gloria Salazar, Chapel Hill, United States

Gloria Salazar, Chape Hill, United States

Bart Sanders, Eindhoven, Netherlands

Athanasios Saratzis, Leicester, United Kingdom

Pierre Sarradon, Toulon, France

Eveline Scheerders, Rotterdam, Netherlands

Bruno Scheller, Hamburg, Germany

Marc Schermerhorn, Boston, United States

Peter Schneider, San Francisco, United States

Leyla Schweiger, Graz, Austria

Eric Secemsky, Boston, United States

Robert Shahverdyan, Hamburg, Germany

Noman Shahzad, Doncaster, United Kingdom

Andrew Sharp, Cardiff, United Kingdom

Palma Shaw, Syracuse, United States

Surendra Shenoy, St Louis, United States

Kazuo Shimamura, Osaka, Japan

Eduardo Silva, Coimbra, Portugal

Mitchell Silver, Columbus, United States

Marc Sirvent, Barcelona, Spain

Rajesh Sivaprakasam, London, United Kingdom

Rebecca Skov, Copenhagen, Denmark

Maarten Snoeijs, Maastricht, Netherlands

Konstantinos Spanos, Larissa, Greece

Francesco Spinelli, Roma, Italy

Francesco Squizzato, Padova, Italy

Kaji Sritharan, London, United Kingdom

Tim Stansfield, Leeds, United Kingdom

Bart Steensma, Utrecht, Netherlands

Kate Steiner, Stevenage, United Kingdom

Tobias Steinke, Dusseldorf, Germany

Karen Stevenson, Glasgow, United Kingdom

Francesco Stilo, Roma, Italy

David Stone, Hanover, United States

Michael Stoner, Rochester, United States

Pranati Swain, Delhi Cantt, India

Nigel Tai, London, United Kingdom

Alfred Tan, Bukit Merah, Singapore

Matthew Tan, London, United Kingdom

Apostolos Tassiopoulos, East Setauket, United States

Chas Taylor, Horsham, United Kingdom

Peta Tehan, Newcastle, Australia

Ulf Teichgraeber, Jena, Germany

Gunnar Tepe, Rosenheim, Germany

Shannon Thomas, Sydney, Australia

Matt Thompson, Irvine, United States

Narayanan Thulasidasan, London, United Kingdom

Giovanni Torsello, Goettingen, Germany

Matteo Tozzi, Varese, Italy

Santi Trimarchi, Milan, Italy

Rosario Tringale, Catania, Italy

Nikolaos Tsilimparis, Munich, Germany

Domenico Valenti, London, United Kingdom

Rao Vallabhaneni, Liverpool, United Kingdom

Jos van den Berg, Lugano, Switzerland

Desiree van den Hondel, Renkum, Netherlands

Koen van der Bogt, Leiden and The Hague, Netherlands

Joost van Herwaarden, Utrecht, Netherlands

Isabelle Van Herzeele, Ghent, Belgium

Marie Josee Van Rijn, Nijmegen, Netherlands

Carla Van Rijswijk, Leiden, Netherlands

Ramon Varcoe, Sydney, Australia

Vladmir Vasconcelos, São Paulo, Brazil

Thodur Vasudevan, Hamilton, New Zealand

Melina Vega de Ceniga, Usansolo, Spain

Maarit Venermo, Helsinki, Finland

Hence Verhagen, Rotterdam, Netherlands

Eric Verhoeven, Nuremberg, Germany

Rutger Visser, Enschede, Netherlands

Arno von Ristow, Rio de Janeiro, Brazil

Monnie Wasse, Chicago, United States

Moritz Wegner, Cologne, Germany

Heiko Wendorff, Ebersberg, Germany

Andrew Wigham, Oxford, United Kingdom

Andrew Willis, Birmingham, United Kingdom

Emma Wilton, Oxford, United Kingdom

David Wippel, Innsbruck, Austria

Sabine Wipper, Innsbruck, Austria

Willem Wisselink, Chicago, United States

Florian Wolf, Vienna, Austria

Kak Khee Yeung, Amsterdam, Netherlands

Natalie Yonan, Newcastle, United Kingdom

Marwan Youssef, Hamburg, Germany

Maria Francesca Zaccone, Forchheim, Germany

Hany Zayed, London, United Kingdom

Thomas Zeller, Bad Krozingen, Germany

Alexander Zimmermann, Zurich, Switzerland

Petar Zlatanovic, Belgrade, Serbia