CX 2017 Presentations

Please note: Some presentations may not be available as permission may not have been given.

Speakers

Dorothy Abel, Silver Spring, United States

Jean-Marc Alsac, Paris, France

Klaus Amendt, Mannheim, Germany

Gary Ansel, Columbus, United States

Ali Azizzadeh, Los Angeles, United States

Dittmar Böckler, Heidelberg, Germany

Stephen Barker, Shirley, United Kingdom

Erik Baubeta Fridh, Jönköping, Sweden

Iris Baumgartner, Bern, Switzerland

Raffaello Bellosta, Brescia, Italy

Frederick Bender, Vienna, Austria

Ruth Benson, Birmingham, CX2015 Cert.Merit Trainee

Ruth Benson, Coventry, UK, CX2015 Certt Merit Trainee

Giancarlo Biamino, Mercogliano, Italy

Colin Bicknell, Imperial College, London, UK

Colin Bicknell, London, United Kingdom

Theodosios Bisdas, Athens, Greece

Theodosios Bisdas, Muenster, Germany

Martin Björck, Uppsala, Sweden

Stephen Black, London, United Kingdom

Andrew Bradbury, Birmingham, United Kingdom

Marianne Brodmann, Graz, Austria

Bao Bui, Sherbrooke, Canada

Steven Burke, Waltham, United States

Jacques Busquet, Paris St Cloud, France

Bruce Campbell, Exeter, United Kingdom

Tom Carrell, Barrington, United Kingdom

Rob Carson, Liverpool, United Kingdom

Yiu Che Chan, Hong Kong, China

Roberto Chiesa, Milan, Italy

Emiliano Chisci, Cavriglia (AR), Italy

Patrick F.S. Chong, Frimley, United Kingdom

Daveen Chopra, Santa Rosa, United States

Trevor Cleveland, Sheffield, United Kingdom

Andrew Clifton, London, United Kingdom

Joannis Constantinides, London, United Kingdom

Frank Criado, Baltimore, United States

Philippe Cuypers, Eindhoven, Netherlands

Martin Czerny, Freiburg, Germany

Fabrizio D'Abate, London, United Kingdom

Michael Dake, Tucson, United States

Saroj Das, Uxbridge, United Kingdom

Ingemar Davidson, Dallas, United States

Alun Davies, London, United Kingdom

Hector de Beaufort, Dalfsen, Italy

Rick de Graaf, Friedrichshafen, Germany

Jean-Paul de Vries, Groningen, Netherlands

Colin Deane, London, United Kingdom

Sebastian Debus, Hamburg, Germany

Koen Deloose, Dendermonde, Belgium

Ketan Dhatariya, Norwich, United Kingdom

Konstantinos Donas, Münster, Germany

Jonothan Earnshaw, Cheltenham, United Kingdom

Hans-Henning Eckstein, Munich, Germany

Michael Edmonds, London, United Kingdom

Alan Edwards, Ruthin, United Kingdom

Steve Elias, Englewood, United States

Fabrizio Fanelli, Florence, Italy

Mark Farber, Chapel Hill, United States

Klaus Fassbender, Homburg, Germany

Robert Fisher, Liverpool, United Kingdom

Ian Franklin, London, United Kingdom

Martin Funovics, Vienna, Austria

Paul Gagne, Darien, United States

Peter Gaines, Sheffield, United Kingdom

Lawrence Garcia, Boston, United States

Mauro Gargiulo, Bologna, Italy

Philipp Geisbuesch, Heidelberg, Germany (CX 2016 Certificate of Merit Senior)

Philipp Geisbuesch, Heidelberg, Germany, CX2016 Cert.Merit Senior

Paul Gibbs, Portsmouth, United Kingdom

Richard Gibbs, London, United Kingdom

Richard Gibbs, Imperial College, London, United Kingdom

Kathleen Gibson, Bellevue, United States

José Gil Sales, Madrid, Spain

James Gilbert, Oxford, United Kingdom

Gerard Goh, Victoria, Australia

Manj Gohel, Cambridge, United Kingdom

Yann Goueffic, Nantes, France

Peter Goverde, Antwerp, Belgium

William Gray, Wynnewood, United States

Roger Greenhalgh, London, United Kingdom

Stephen Greenhalgh, London, United Kingdom

Franco Grego, Padua, Italy

Gagandeep Grover, London, United Kingdom

Adam Gwozdz, London, United Kingdom

David Hageman, Eindhoven, Netherlands

Claudine Hamel-Desnos, Caen, France

Stéphan Haulon, Le Plessis Robinson, France

Paul Hayes, Cambridge, United Kingdom

Adrien Hertault, Lille, France

Robert Hinchliffe, Bristol, United Kingdom

Stephen Hohmann, Dallas, United States

Andrew Holden, Auckland, New Zealand

Peter Holt, London, United Kingdom

Dominic Howard, Oxford, United Kingdom

Dean Huang, London, United Kingdom

Osamu Iida, Amagasaki, Japan

Nicholas Inston, Birmingham, United Kingdom

Michael Jaff, Boston, United States

Heinz Jakob, Essen, Germany

Houman Jalaie, Aachen, Germany

Arkadiusz Jawien, Bydgoszcz, Poland

Kaj Johansen, Seattle, United States

Robert Jones, Birmingham, United Kingdom

William Jordan, Atlanta, United States

Tilo Kölbel, Hamburg, Germany

Lowell Kabnick, New York, United States

Muholan Kanapathy, London, United Kingdom

Alan Karthikesalingam, London, United Kingdom

Narayan Karunanithy, London, United Kingdom

Piotr Kasprzak, Regensburg, Germany

Barry Katzen, Miami, United States

Patrick Kelly, Sioux Falls, United States

Narendra Nath Khanna, New Delhi, India

David Kingsmore, Glasgow, United Kingdom

Ahmed Koshty, Siegen, Germany

Dainis Krievins, Riga, Latvia

Prakash Krishnan, New York, United States

Nils Kucher, Zürich, Switzerland

David Kuraguntla, Bel Air, United States

Daniel Kyle, Sunderland, United Kingdom

Lars Lönn, Copenhagen, Denmark

Mirjami Laivuori, Helsinki, Finland

Alexandra Lansky, New Haven, United States

Michael Lichtenberg, Arnsberg, Germany

Francesco Liistro, Arezzo, Italy

Hans I.V. Lindgren, Helsingborg, Sweden

Kyriakos Lobotesis, Imperial College, London, United Kingdom

Kyriakos Lobotesis, Imperial College, London, UK

Ian Loftus, London, United Kingdom

Joseph Lombardi, Camden, United States

Kareen Looi, Singapore

Torbjorn Lundh, Gothenburg, Sweden

Charles Majoie, Amsterdam, Netherlands

Kevin Mani, Uppsala, Sweden

Sahar Mansour, London, United Kingdom

Tara Mastracci, London, United Kingdom

Shar Matin, Colorado Springs, United States

Charles McCollum, Manchester, United Kingdom

Richard McWilliams, Liverpool, United Kingdom

Matthew Menard, Boston, United States

Ross Milner, Chicago, United States

David Minion, Lexington, United States

Hiren Mistry, London, United Kingdom

Bob Mitchell, Irvine, United States

Bijan Modarai, London, United Kingdom

Frans Moll, Utrecht, Netherlands

Robert Morgan, London, United Kingdom

Peter Mortimer, London, United Kingdom

Keith Muir, Glasgow, United Kingdom

Erin Murphy, Charlotte, United States

Ross Naylor, Leicester, United Kingdom

Andrew Nicolaides, London, United Kingdom

Pasha Normahani, Imperial College, London, UK

Katariina Noronen, Helsinki, Finland

Isaac Nyamekye, Worcester, United Kingdom

Gustavo Oderich, Rochester, United States

Klaus Overbeck, Sunderland, United Kingdom

Luis Mariano Palena, Abano Terme, Italy

Rajiv Parakh, Gurgaon, India

Kristine Paule, London, United Kingdom

Keith Poskitt, Cheltenham, United Kingdom

Janet Powell, Imperial College, London,, United Kingdom

Janet Powell, London, United Kingdom

Janet Powell, Imperial College, London, United Kingdom

Johann Christoph Ragg, Berlin, Germany

Venkatesh Ramaiah, Phoenix, United States

Albert-Adrien Ramelet, Montcherand, Switzerland

Zoran Rancic, Zurich, Switzerland

John Rasmussen, Houston, United States

Zahid Raza, Edinburgh, United Kingdom

Donald Reid, Wishaw, United Kingdom

Michel Reijnen, Arnhem, Netherlands

Timothy Resch, Malmo, Sweden

Robert Rhee, New York, United States

Vincent Riambau, Barcelona, Spain

Celia Riga, Imperial College, London, United Kingdom

Peter Riley, Birmingham, United Kingdom

Fiona Rohlffs, Hamburg, Germany

John Ross, Orangeburg, United States

Guido Rouhani, Frankfurt, Germany

Hervé Rousseau, Toulouse, France

Anthony Rudd, London, United Kingdom

Maria Antonella Ruffino, Turin, Italy

David Russell, Leeds, United Kingdom

Jost Philipp Schaefer, Kiel, Germany

Dierk Scheinert, Leipzig, Germany

Bruno Scheller, Homburg/Saar, Germany

Juerg Schmidli, Bern, Switzerland

Andrej Schmidt, Leipzig, Germany

Thomas Schmitz-Rixen, Frankfurt, Germany

Darren Schneider, New York, United States

Arne Schwindt, Münster, Germany

Cliff Shearman, Southampton, United Kingdom

Robert Simister, London, United Kingdom

Tej Singh, Los Altos Hills, United States

Matthew Smeds, Little Rock, United States

Ian Spark, Kingswood, Australia

Eugenio Stabile, Salerno, Italy

Gerry Stansby, Newcastle-upon-Tyne, United Kingdom

Michael Sweeting, Leicester, United Kingdom

Piotr Szopinski, Warsaw, Poland

Michael Tal, Tel Aviv, Israel

Chas Taylor, Horsham, United Kingdom

Victoria Taylor, London, United Kingdom

Omke Teebken, Peine, Germany

Gunnar Tepe, Rosenheim, Germany

Fabien Thaveau, Strasbourg, France

John Thompson, Exeter, United Kingdom

Matt Thompson, Irvine, United States

Simon Thompson, Cambridge, United Kingdom

Giovanni Torsello, Münster, Germany

Matteo Tozzi, Varese, Italy

Scott Trerotola, Philadelphia, United States

Magdiel Trinidad, Colorado Spring, United States

Nicola Troisi, Florence, Italy

Rami Tzafriri, Lexington, United States

Domenico Valenti, London, United Kingdom

Jos van den Berg, Lugano, Switzerland

Joost van Herwaarden, Utrecht, Netherlands

Frank van Leeuwen, Milpitas, United States

Ramon Varcoe, Randwick, Australia

Suresh Vedantham, Saint Louis, United States

Frank Veith, New York, United States

Maarit Venermo, Helsinki, Finland

Hence Verhagen, Rotterdam, Netherlands

Eric Verhoeven, Nuremberg, Germany

Frank Vermassen, Ghent, Belgium

Fabio Verzini, Turin, Italy

Anders Wanhainen, Uppsala, Sweden

Martin Werner, Vienna, Austria

Rodney White, Torrance, United States

Andrew Wigham, Oxford, United Kingdom

Jason Wilkins, London, United Kingdom

Dean Williams, Bangor, United Kingdom

Thomas Zeller, Bad Krozingen, Germany

Sebastian Zerwes, Augsburg, Germany

Wei Zhou, Tucson, United States