CX 2018 Presentations

Please note: Some presentations may not be available as permission may not have been given.

Speakers

Andrea Agostinucci, Turin, Italy

Naseer Ahmad, Manchester, United Kingdom

Thomas Albrecht, Berlin, Germany

Michele Antonello, Padua, Italy

Frank Arko, Charlotte, United States

Jennifer Ash, Champaign, United States

Afshin Assadian, Vienna, Austria

Martin Austermann, Münster, Germany

Dittmar Böckler, Heidelberg, Germany

Martin Banyai, Luzern, Switzerland

Stephen Barker, Shirley, United Kingdom

Julie Bayley, Lincoln, United Kingdom

Xavier Berard, Bordeaux, France

Patrick Berg, Kevelaer, Germany

Luca Bertoglio, Milan, Italy

Giancarlo Biamino, Mercogliano, Italy

Colin Bicknell, London, United Kingdom

Theodosios Bisdas, Münster, Germany

Martin Björck, Uppsala, Sweden

Patrick Björkman, Helsinki, Finland

Stephen Black, London, United Kingdom

Jan Blankensteijn, Amsterdam, Netherlands

Marc Bosiers, Dendermonde, Belgium

Kursat Bozkurt, Istanbul, Turkey

Andrew Bradbury, Birmingham, United Kingdom

Daniela Branzan, Leipzig, Germany

Marianne Brodmann, Graz, Austria

Elchanan Bruckheimer, Petach Tikva, Israel

Jacob Budtz-Lilly, Uppsala, Sweden

Yiu Che Chan, Hong Kong, China

Roberto Chiesa, Milan, Italy

Daveen Chopra, Santa Rosa, United States

Timothy Clark, Philadelphia, United States

Trevor Cleveland, Sheffield, United Kingdom

Martin Czerny, Freiburg, Germany

Martin Czerny, Freiburg, Germany (Panel, 2mins)

Michael Dake, Stanford, United States

Michael Dake, Tucson, United States

Michael Dake, Stanford, United States (Panel, 2mins)

Clement Darling III, President, SVS, Albany,, United States

Clement Darling III, SVS, President, Albany,, United States

Mark Darty, Memphis, United States

Ingemar Davidson, Dallas, United States

Alun Davies, London, United Kingdom

Gert Jan de Borst, Utrecht, Netherlands

Rick de Graaf, Friedrichshafen, Germany

Jean-Paul de Vries, Groningen, Netherlands

David Deaton, New York, United States

Sebastian Debus, Hamburg, Germany

Koen Deloose, Dendermonde, Belgium

Brian DeRubertis, Los Angeles, United States

Nimesh Desai, Philadelphia, United States

Konstantinos Donas, Münster, Germany

Konstantinos Donas, Munster, Germany

Walter Dorigo, Florence, Italy

Bernhard Dorweiler, Mainz, Germany

Eric Ducasse, Bordeaux, France

Hans-Henning Eckstein, Munich, Germany

Michael Edmonds, London, United Kingdom

Alan Edwards, Ruthin, United Kingdom

Steve Elias, Englewood, United States

David Epstein, Granada, Spain

Fabrizio Fanelli, Florence, Italy

Melanie Field, Birmingham, United Kingdom

Katie Fielding, Derby, United Kingdom

Martin Fox, Manchester, United Kingdom

Ian Franklin, London, United Kingdom

Paul Gagne, Darien, United States

Peter Gaines, Sheffield, United Kingdom

Mark Garcia, Wilmington, United States

Mauro Gargiulo, Bologna, Italy

Sergio Gianesini, Ferrara, Italy

Paul Gibbs, Portsmouth, United Kingdom

Richard Gibbs, London, United Kingdom

Kathleen Gibson, Bellevue, United States

James Gilbert, Oxford, United Kingdom

Petrut Gogalniceanu, London, United Kingdom

Manj Gohel, Cambridge, United Kingdom

Alejandro Jose Gonzalez Ochoa, St Loius, Mexico

Yann Goueffic, Nantes, France

William Gray, Wynnewood, United States

Roger Greenhalgh, London, United Kingdom

Stephen Greenhalgh, London, United Kingdom

David Greenstein, Harrow, United Kingdom

Franco Grego, Padua, Italy

Matthew Joe Grima, Zurrieq, Malta

Wei Guo, Beijing, China

Eric Hager, Pittsburgh, United States

Alison Halliday, President, ESVS, Oxford,, United Kingdom

Mo Hamady, London, United Kingdom (Podium, 4mins)

Mo Hamady, London, United Kingdom

Claudine Hamel-Desnos, Caen, France

Vanessa Harvey, London, United Kingdom

Baderkhan Hassan, Uppsala, Sweden

Stéphan Haulon, Le Plessis Robinson, France

Stéphan Haulon, Paris, France

Stéphan Haulon, Le Plessis Robinson, France (Panel, 5mins)

Paul Hayes, Cambridge, United Kingdom

Francine Heatley, London, United Kingdom

Colin Henehan, Galway, Ireland

Jan Heyligers, Tilburg, Netherlands

Robert Hinchliffe, Bristol, United Kingdom

Tobias Hirsch, Halle, Germany

Andrew Holden, Auckland, New Zealand

Nick Hopkins, Buffalo, United States

Dominic Howard, Oxford, United Kingdom

Dean Huang, London, United Kingdom

Jeffrey Hull, North Chesterfield, United States

Osamu Iida, Hyogo, Japan

Nicholas Inston, Birmingham, United Kingdom

Heinz Jakob, Essen, Germany

Houman Jalaie, Aachen, Germany

William Jeffcoate, Nottingham, United Kingdom

Robert Jones, Birmingham, United Kingdom

Jeffrey Jump, Mont-sur-Rolle, Switzerland

Tilo Kölbel, Hamburg, Germany

Tilo Kölbel, Hamburg, Germany (Panel, 5mins)

Lowell Kabnick, New York, United States

John Kakisis, Athens, Greece

Gido Karges, Wangs, Switzerland

Barry Katzen, Miami, United States

Aurangzaib Khawaja, Birmingham, United Kingdom

Neil Khilnani, New York, United States

Lois Kim, Cambridge, United Kingdom

David Kingsmore, Glasgow, United Kingdom

Joe Knight, Durham, United States

Raghu Kolluri, Columbus, United States

Ahmed Koshty, Siegen, Germany (Panel, 2mins)

Dainis Krievins, Riga, Latvia

Lars Lönn, Copenhagen, Denmark

Jeffrey Lawson, Durham, United States

Timmy Lee, Birmingham, United States

Sandro Lepidi, Padua, Italy

Michael Lichtenberg, Arnsberg, Germany

Francesco Liistro, AREZZO, Italy

Francesco Liistro, Arezzo, Italy

Krister Liungman, Uppsala, Sweden

Romaric Loffroy, Dijon, France

Ian Loftus, London, United Kingdom

Luigi Lovato, Bologna, Italy

Alan Lumsden, Houston, United States

Alan Lumsden, Houston, United States (Podium, 4mins)

Sean Lyden, Cleveland, United States

Thomas Maldonado, New York, United States

Martin Malina, London, United Kingdom

Alexandros Mallios, Paris, France

Kevin Mani, Uppsala, Sweden

Hugh Markus, Cambridge, United Kingdom (Panel, 4mins)

Hugh Markus, Cambridge, United Kingdom

Chiara Mascoli, Bologna, Italy

Tara Mastracci, London, United Kingdom

Charles McCollum, Manchester, United Kingdom

James McKinsey, New York, United States

Richard McWilliams, Liverpool, United Kingdom

Mark Meissner, Seattle, United States

Matthew Menard, Boston, United States

Hiren Mistry, London, United Kingdom

Bob Mitchell, Irvine, United States

Kasuo Miyake, Sao Paulo, Brazil

Kasuo Miyake, Sao Paolo, Brazil

Bijan Modarai, London, United Kingdom

Frans Moll, Utrecht, Netherlands

Robert Morgan, London, United Kingdom

Robert Morgan, President CIRSE, London, United Kingdom, United Kingdom

Robert Morgan, President CIRSE, London,, United Kingdom

Peter Mortimer, London, United Kingdom

Erin Murphy, Charlotte, United States

Kieran Murphy, Toronto, Canada

Jihad Mustapha, Wyoming, United States

Patrice Mwipatayi, Perth, Australia

Sriram Narayanan, Singapore, Singapore

Ross Naylor, Leicester, United Kingdom

Olle Nelzen, Skoevde, Sweden

Oskar Nelzen, Linköping, Sweden

Richard Neville, Annandale, United States

Andrew Nicolaides, Nicosia, Cyprus

Ionut Nistor, Iasi, Romania

Hidemitsu Ogino, Kamakura, Japan

Luis Mariano Palena, Abano Terme, Italy

Rajiv Parakh, Gurgaon, India

Juan Carlos Parodi, San Isidro, Argentina

Michele Piazza, Padua, Italy

Keith Poskitt, Cheltenham, United Kingdom

Janet Powell, London, United Kingdom

Giovanni Pratesi, Rome, Italy

Vaclav Prochazka, Ostrava, Czech Republic

Dheeraj Rajan, Toronto, Canada

Marta Ramirez Ortega, Madrid, Spain

Barbara Rantner, Innsbruck, Austria

Simon Redwood, London, United Kingdom (Panel, 4mins)

Michel Reijnen, Arnhem, Netherlands

Timothy Resch, Malmo, Sweden

Robert Rhee, New York, United States

Vincent Riambau, Barcelona, Spain

Jean-Baptiste Ricco, Poitiers, France

Julian Rieck, Speyer, Germany

Enric Roche, Sant Cugat del Valles, Spain

Philippe Rochon, Loos, France

Fiona Rohlffs, London, United Kingdom

Fiona Rohlffs, Hamburg, Germany (Panel, 4mins)

Fiona Rohlffs, London, United Kingdom (Panel, 5mins)

Melvin Rosenblatt, Fairfield, United States

Hervé Rousseau, Toulouse, France

Maria Antonella Ruffino, Turin, Italy

Bartosz Rylski, Freiburg, Germany

Mikel Sadek, New York, United States

Dierk Scheinert, Leipzig, Germany

Bruno Scheller, Homburg/Saar, Germany

Marc Schermerhorn, Boston, United States

Andrej Schmidt, Leipzig, Germany

Thomas Schmitz-Rixen, President, DGG, Frankfurt,, Germany

Peter Schneider, Honolulu, United States

Arne Schwindt, Munster, Germany

Arne Schwindt, Münster, Germany

Ahmed Shalan, York, United Kingdom

Catherine Shanahan, London, United Kingdom

Cliff Shearman, Southampton, United Kingdom

Chang Shu, Beijing, China

Mitchell Silver, Columbus, United States

Ian Spark, Kingswood, Australia

Marlon Spreen, The Hague, Netherlands

Kate Steiner, Stevenage, United Kingdom

Tobias Steinke, Dusseldorf, Germany

Michael Sweeting, Leicester, United Kingdom

Kim Taeymans, Edegem, Belgium

Kim Taeymans, Belgium

Chas Taylor, Horsham, United Kingdom

Ulf Teichgraeber, Jena, Germany

Gunnar Tepe, Bad Rosenheim, Germany

Gunnar Tepe, Rosenheim, Germany

Joerg Tessarek, Lingen, Germany

Fabien Thaveau, Strasbourg, France

David Thompson, Manchester, United Kingdom

Giovanni Torsello, Münster, Germany

Matteo Tozzi, Varese, Italy

Magdiel Trinidad, Colorado Spring, United States

Konstantinos Tsagakis, Essen, Germany

Nikolaos Tsilimparis, Hamburg, Germany

Nikolaos Tsilimparis, Munich, Germany

Karen Tullett, Birmingham, United Kingdom

Raman Uberoi, Oxford, United Kingdom

Pinar Ulug, London, United Kingdom

Tryfon Vainas, Leicester, United Kingdom

Domenico Valenti, London, United Kingdom

Rao Vallabhaneni, Liverpool, United Kingdom

Jos van den Berg, Lugano, Switzerland

Joost van Herwaarden, Utrecht, Netherlands

Frank Veith, New York, United States

Maarit Venermo, Helsinki, Finland

Hence Verhagen, Rotterdam, Netherlands

Hence Verhagen, Rottendam, Netherlands

Eric Verhoeven, Nuremberg, Germany

Frank Vermassen, Ghent, Belgium

Fabio Verzini, Turin, Italy

Thomas Vesely, Saint Louis, United States

Laurencia Villalba, Wollongong, Australia

Renu Virmani, Gaithersburg, United States

Harry Voesten, Drachten, Netherlands

Mark Vrancken Peeters, Nijmegen, Netherlands

Anders Wanhainen, Uppsala, Sweden

Daniel Wendt, Essen, Germany

Rodney White, Torrance, United States

Rodney White, Torrance, United States (Panel, 2mins)

Thomas Wyss, Bern, Switzerland

Dean Yamaguchi, Greenville, United States

Yoshihiko Yokoi, Tokyo, Japan

Thomas Zeller, Bad Krozingen, Germany

Thomas Zeller, Bad Krozingen, Germany (25 minutes)

Maciej Zielinski, Poznan, Poland