This CX Programme is subject to change.

Speakers

Anne Abbott, Melbourne, Australia

Amr Abdelhaliem, Derby, United Kingdom

Ammar Adel Abdullah, London, United Kingdom

Dorothy Abel, Silver Spring, United States

Said Abisi, London, United Kingdom

Naseer Ahmad, Manchester, United Kingdom

Yunus Ahmed, Ann Arbor, United States

Anna Alberga, Amsterdam, Netherlands

Ahmed Khairy Allam, Benha, Egypt

Ben Almquist, London, United Kingdom

Pedro (Pere) Altes Mas, Barcelona, Spain

Graeme Ambler, Bristol, United Kingdom

Klaus Amendt, Mannheim, Germany

Jorge Amorim, Sao Paulo, Brazil

Konstantin Andreychuk, St Petersburg, Russian Federation

Domenico Angiletta, Bari, Italy

Gary Ansel, Columbus, United States

Michele Antonello, Padua, Italy

Petra Apell, Gothenburg, Sweden

Frank Arko, Charlotte, United States

Nikolaos Arkoudis, Athens, Greece

Benjamin Armon, Newcastle, United Kingdom

Ehrin Armstrong, Denver, United States

Michele Aronici, Cuneo, Italy

Enrico Ascher, New York, United States

Afshin Assadian, Vienna, Austria

Leanne Atkin, Wakefield, United Kingdom

Christopher Aylwin, London, United Kingdom

Ali Azizzadeh, Los Angeles, United States

Dittmar Böckler, Heidelberg, Germany

Trissa Babrowski, Chicago, United States

Ahmed Aourbakr-Esedik Bakr, Coventry, United Kingdom

Konstantinos Batzalexis, Larissa, Greece

Rupert Bauersachs, Darmstadt, Germany

Jean-Pierre Becquemin, Saint Clement de Riviere, France

Christian-Alexander Behrendt, Hamburg, Germany

Joost Bekken, Nijmegen, Netherlands

Rachel Bell, London, United Kingdom

Amjad Belramman, London, United Kingdom

Iannis Ben Abdallah, Paris, France

Shanka Benaragama, Colchester, United Kingdom

Filippo Benedetto, Messina, Italy

Ruth Benson, Birmingham, United Kingdom

Xavier Berard, Bordeaux, France

Efthymios Beropoulis, Muenster, Germany

Luca Bertoglio, Milan, Italy

Colin Bicknell, London, United Kingdom

Theodosios Bisdas, Athens, Greece

Martin Björck, Uppsala, Sweden

Stephen Black, London, United Kingdom

Jan Blankensteijn, Amsterdam, Netherlands

Roshan Bootun, London, United Kingdom

Arash Bornak, Miami, United States

David Bosanquet, Bristol, United Kingdom

Marc Bosiers, Dendermonde, Belgium

Jonathan Boyle, Cambridge, United Kingdom

Kursat Bozkurt, Istanbul, Turkey

Daniela Branzan, Leipzig, Germany

Marianne Brodmann, Graz, Austria

Karim Brohi, London, United Kingdom

Jocelyn Brookes, London, United Kingdom

Jeroen Brouwers, Den Haag, Netherlands

Kathryn Brown, Tamworth, United Kingdom

Ali Baran Budak, Ankara, Turkey

Sara Busto Suarez, Santa Eulalia de Morcin, Spain

David Cagney, Cork, Ireland

Bruce Campbell, Exeter, United Kingdom

Ludovic Canaud, Montpellier, France

Sebastian Carpenter, Hamburg, Germany

Tom Carrell, Barrington, United Kingdom

Mariano Castelli, Buenos Aires, Argentina

Douglas Cavalcanti, Recife, Brazil

Guilherme Centofanti, São Paulo, Brazil

Paul Chadwick, London, United Kingdom

Yiu Che Chan, Hong Kong, China

Philippe Charbonneau, Paris/Hamburg, France

Christopher Cheng, Stanford, California

Daphne Chia, Cambridge, United Kingdom

Roberto Chiesa, Milan, Italy

Natasha Chinai, Bristol, United Kingdom

Jun Cho, London, United Kingdom

Edward Choke, Singapore, Singapore

Andrew Choong, Singapore, Singapore

Enrico Cieri, Perugia, Italy

Martin Claridge, Birmingham, United Kingdom

Andrew Clifton, London, United Kingdom

Rachel Clough, London, United Kingdom

Elda Chiara Colacchio, Padova, Italy

Giovanni Coniglio, Catania, Italy

Frank Criado, Baltimore, United States

Csaba Csobay Novák, Budapest, Hungary

Diogo Cunha e Sá, Lisbon, Portugal

Philippe Cuypers, Eindhoven, Netherlands

Martin Czerny, Freiburg, Germany

Rosalinda D'Amico, Basel, Switzerland

Mario D'Oria, Torricella (TA), Italy

Ajay Dabas, Bengaluru, India

Michael Dake, Tucson, United States

Ronald Dalman, Stanford, United States

Rolf Dammrau, Merzenich, Germany

Clement Darling III, Albany, United States

Ross Davenport, London, United Kingdom

Alun Davies, London, United Kingdom

Gert Jan de Borst, Utrecht, Netherlands

Rick de Graaf, Friedrichshafen, Germany

Jean-Paul de Vries, Groningen, Netherlands

Giuseppe Deiana, Cagliari, Italy

Brian DeRubertis, Los Angeles, United States

Nimesh Desai, Philadelphia, United States

Sapan Desai, Chicago, United States

Christian Detter, Hamburg, Germany

Alan Dietzek, Danbury, United States

Konstantinos Donas, Münster, Germany

Bart Doyen, Sint-Amandsberg, Belgium

Hans-Henning Eckstein, Munich, Germany

Michael Edmonds, London, United Kingdom

John Edoga, Livingston, United States

Ahmed Elbasty, Farnborough, United Kingdom

Jens Eldrup-Jorgensen, Portland, United States

Maxime Elens, Brussels, Belgium

João Luiz Elesbao, Porto Alegre, Brazil

Steve Elias, Englewood, United States

William Ennis, Chicago, United States

Ignacio Escotto Sánchez, Mexico City, Mexico

Mohammad Eslami, Pittsburgh, United States

Marten Falkenberg, Gothenburg, Sweden

Stefano Fazzini, Munster, Germany

Jorge Fernández Noya, Santiago Compostela, Spain

Jorge Fernández Noya, Santiago de Compostela, Spain

Roberto Ferraresi, Milan, Italy

Luis Mariano Ferreira, Buenos Aires, Argentina

Shawn P Fojtik, Salt Lake City, United States

Shawn P Fojtik, Park City, United States

Thomas Forbes, Toronto, Canada

Brian Forrestal, Washingston, United States

Dennis Gable, Dallas, United States

Orlando Gabriel Perea, Buenos Aires, Argentina

Peter Gaines, Sheffield, United Kingdom

Luis Gamas, Porto, Portugal

Frances Game, Derby, United Kingdom

Mukesh Kumar Garg, Doncaster, United Kingdom

Mauro Gargiulo, Bologna, Italy

Balaz Gasz, Pécs, Hungary

Fredrik Gellerstedt, Goteborg, Sweden

Anna Geraedts, Amsterdam, Netherlands

Sergio Gianesini, Ferrara, Italy

Athanasios Giannoukas, Larissa, Greece

Paul Gibbs, Portsmouth, United Kingdom

Richard Gibbs, London, United Kingdom

Kathleen Gibson, Bellevue, United States

James Gilbert, Oxford, United Kingdom

Sorin Giusca, Weinheim, Germany

Simon Glasgow, London, United Kingdom

Manj Gohel, Cambridge, United Kingdom

Jonathan Golledge, Townsville, Australia

Alejandro Jose Gonzalez Ochoa, Sonora, Mexico

Alejandro Jose Gonzalez Ochoa, St. Louis, Mexico

Richard Goodall, London, United Kingdom

Yann Gouëffic, Nantes, France

Alessandro Grandi, Milano, Italy

Stephen Greenhalgh, London, United Kingdom

Franco Grego, Padova, Italy

Marcus Gress, Rio de Janeiro, Brazil

Martin Griffiths, London, United Kingdom

Mo Hamady, London, United Kingdom

Claudine Hamel-Desnos, Caen, France

Jennifer Hanko, Belfast, United Kingdom

Ziv Haskal, Charlottesville, United States

Stephan Haulon, Paris, France

Paul Hayes, Cambridge, United Kingdom

Ignacio Hernandez Lahoz, Pontevedra, Spain

Adrien Hertault, Lille, France

Jan Heyligers, Tilburg, Netherlands

Robert Hinchliffe, Bristol, United Kingdom

Jade Hiramoto, San Francisco, United States

Yan Kit Ho, Hong Kong, Hong Kong

Kim Hodgson, Springfield, President of SVS, United States

Andrew Holden, Auckland, New Zealand

Gavin Hope, Gateshead, United Kingdom

Martin Hossack, Liverpool, United Kingdom

Dominic Howard, Oxford, United Kingdom

Jia Hu, Chengdu, China

Bella Huasen, Preston, United Kingdom

Jeffrey Hull, North Chesterfield, United States

Osamu Iida, Amagasaki, Japan

Nicholas Inston, Birmingham, United Kingdom

Fatih Islamoglu, Bornova, Turkey

Mohamed Ismail, Cairo, Egypt

Nathan Itoga, Stanford, United States

Mohammad Raffat Jaber, Long Beach, United States

Filipa Jacome, Porto, Portugal

Ounali Jaffer, Walton on Thames, United Kingdom

Jithin Jagan Sebastian, Chennai, India

Prashant Jain, Delhi, India

Heinz Jakob, Essen, Germany

Houman Jalaie, Aachen, Germany

Alexsandra Jaworucka-Kaczorowska, Gorzów Wielkopolski, Poland

Jérémie Jayet, Paris, France

William Jeffcoate, Nottingham, United Kingdom

Michael Jenkins, London, United Kingdom

Robert Jones, Birmingham, United Kingdom

George Joseph, Vellore, India

Matthieu Josnin, La Rooche sur Yon, France

Jeffrey Jump, Mont-sur-Rolle, Switzerland

Michal Juszynski, Warsaw, Poland

Tilo Kölbel, Hamburg, Germany

Lowell Kabnick, New York, United States

Nicole Kaiser, Delran, United States

Kyriaki Kakavia, Athens, Greece

Victor Kalinin, Nyagan, Russia

Michael Kallmayer, Munich, Germany

Manju Kalra, Rochester, United States

Jaak Kals, Tartu, Estonia

Mohamad Kamarizan, Wrexham, United Kingdom

Adel Kamhawy, Tanta, Egypt

Sandhir Kandola, Liverpool, United Kingdom

Christos Karkos, Thessaloniki, Greece

Elika Kashef, London, United Kingdom

Piotr Kasprzak, Regensburg, Germany

Patrick Kelly, Sioux Falls, United States

Kemal Kemal, London, United Kingdom

Aurangzaib Khawaja, Birmingham, United Kingdom

David King, London, United Kingdom

David Kingsmore, Glasgow, United Kingdom

Panagiotis Kitrou, Patras, Greece

Isaac Kobe, Stoke On Trent, United Kingdom

Raghu Kolluri, Columbus, United States

Raghu Kolluri, Columbus, President of ASVM, United States

Ralf Kolvenbach, Dusseldorf, Germany

Tom Konig, London, United Kingdom

Nikolaos Konstantinou, Munich, Germany

Reinhard Kopp, Zurich, Switzerland

Ali Kordzadeh, Broomfield, United Kingdom

Drosos Kotelis, Aachen, Germany

Theodoros Kratimenos, Athens, Greece

Dainis Krievins, Riga, Latvia

Vineeth Kumar, Thiruvananthapuram, India

Yohan Kwon, Suwon, South Korea

Lars Lönn, Copenhagen, Denmark

Mario Lachat, Hinteregg, Switzerland

Jeongmin Lee, Incheon, Korea South

Robert Lendrum, London, United Kingdom

Nicola Leone, Modena, Italy

Mario Lescan, Tübingen, Germany

Hailei Li, Shenzhen, China

Mingli Li, Taichung, Taiwan

Michael Lichtenberg, Arnsberg, Germany

Thomas Liebig, Munich, Germany

Francesco Liistro, Arezzo, Italy

Jes Lindholt, Viborg, Denmark

Lilly Liu, Milton Keynes, United Kingdom

Daniel Livingstone, Beckenham, United Kingdom

Ian Loftus, London, United Kingdom

Charmaine Lok, Toronto, Canada

Nicolas Louis, NÎMES, France

Alan Lumsden, Houston, United States

Torbjorn Lundh, Gothenburg, Sweden

Sean Lyden, Cleveland, United States

Lindsay Machan, Vancouver, Canada

Marek Majewski, Creteil, France

Vladimir Makaloski, Bern, Switzerland

Michel Makaroun, Pittsburgh, United States

Alexandros Mallios, Paris, France

Misti Malone, Silver Spring, United States

Kevin Mani, Uppsala, Sweden

Hovsep Manjikian, Moscow, Russia

Armando Mansilha, Porto, Portugal

Chris Manu, London, United Kingdom

Hugh Markus, Cambridge, United Kingdom

Beatriz Martinez Turegano, Madrid, Spain

Marcos Martins Santos, Salvador, Brazil

Nadia Clarita Matias, Manchester, United Kingdom

Blandine Maurel, Nantes, France

Mikael Mazighi, Creteil, France

Charles McCollum, Manchester, United Kingdom

Richard McWilliams, Liverpool, United Kingdom

Chiara Medini, Ferrera, Italy

Guilherme Meirelles, Campinas, Brazil

Germano Melissano, Milano, Italy

Andrea Melloni, Milan, Italy

Matthew Menard, Boston, United States

Gaspar Mestres, Barcelona, Spain

Greg Method, Salt Lake City, United States

Antonio Micari, Palermo, Italy

Bob Mitchell, Irvine, United States

Hiroshi Mitsuoka, Shizuoka, Japan

Marcio Miyamotto, Curitiba, Brazil

Bijan Modarai, London, United Kingdom

Arvind Mohan, London, United Kingdom

Frans Moll, Utrecht, Netherlands

Samuel Money, Phoenix, United States

Robert Morgan, London, United Kingdom

Rachael Lucia Morley, Bristol, United Kingdom

Alberto Muñoz, Bogotá, Colombia

Marianna Mucignat, Ferrara, Italy

Erin Murphy, Charlotte, United States

Kieran Murphy, Toronto, Canada

David Murray, Altrincham, United Kingdom

Mari Murumets, DETECT Trial, London, United Kingdom

Patrice Mwipatayi, Perth, Australia

Sohiel Nagib, Alexandria, Egypt

Yulia Nahaliuk, Kyiv, Ukraine

Manoj D. Nair, Glasgow, United Kingdom

Sriram Narayanan, Singapore, Singapore

Simon Neequaye, Liverpool, United Kingdom

Oskar Nelzen, Linköping, Sweden

Son Tung Nguyen, Hanoi, Viet Nam

Leng Ni, Beijing, China

Andreas Nilsson, Herrljunga, Sweden

Joakim Nordanstig, Molndal, Sweden

Thomas O'Donnell, Boston, United States

Gerard O’Sullivan, Galway, Ireland

Alfred Obermayer, Vienna, Austria

Gustavo Oderich, Rochester, United States

Florian Offensperger, Stuttgart, Germany

Sarah Onida, London, United Kingdom

Amandeep Pahal, Willenhall, United Kingdom

Gustavo Paludetto Oliveira, Brasília, Brazil

Calver Pang, London, United Kingdom

Claudia Panzano, Siena, Italy

Simon Papoyan, Moscow, Russia

Ioannis Thomas Passaloglou, Berlin, Germany

Daniel Patel, Daytona Beach, United States

Shaneel Patel, Liverpool, United Kingdom

Lorenzo Patrone, London, United Kingdom

Gavin Pettigrew, Cambridge, United Kingdom

Alice Phillips, Venice, Italy

Peter Phillips, Didcot, United Kingdom

Michele Piazza, Padua, Italy

Evelise Pinto, Vila Nova de Gaia, Portugal

Paul Pittaluga, Monaco, France

Matthew Popplewell, Newport, United Kingdom

Giovanni Pratesi, Genoa, Italy

Sivaram Premnath, Derby, United Kingdom

Raffaele Pulli, Bari, Italy

Vikram Puttaswamy, Roseville, Australia

Mahim Qureshi, Bristol, United Kingdom

Joseph Rafferty, West Chester, United States

Johann Christoph Ragg, Berlin, Germany

Lotta Rakemaa, Turku, Finland

Bhavna Ramachandran, Cambridge, United Kingdom

Harishankar Ramachandran Nair, Trivandrum, India

Jozel Ramirez, Bristol, United Kingdom

Maria Belen Ramirez Senent, Madrid, Spain

Lisa Rampersad, Brighton, United Kingdom

Zoran Rancic, Zurich, Switzerland

Barbara Rantner, Munich, Germany

Mustafa Razi, Hyderabad, India

Rebeca Reachi Lugo, San Luis Potosi, Mexico

Jim Reekers, Amsterdam, Netherlands

Michel Reijnen, Arnhem, Netherlands

Sophie Renton, Secretary of VSGBI, London, United Kingdom

Timothy Resch, Malmo, Sweden

Vincent Riambau, Barcelona, Spain

Goetz Richter, Stuttgart, Germany

Celia Riga, London, United Kingdom

Enrico Rinaldi, Milano, Italy

Juris Rits, Riga, Latvia

Mohamed Rizk, Cairo, Egypt

Alessandro Robaldo, Cuneo, Italy

Steven Rogers, Manchester, United Kingdom

Laura Romero Vazquez, Madrid, Spain

Giovanni Rossi, Oggiono, Italy

Maria Antonella Ruffino, Turin, Italy

Javier Ruiz Aburto, Ponce, United States

Terri-Ann Russell, Northampton, United Kingdom

Nirvana Sadaghianloo, Nice, France

Bertrand Saint-Lebes, Toulouse, France

Simone Salvati, Milan, Italy

Sandip Sarkar, London, United Kingdom

Gianna Saviane, Padova, Italy

Marc Schermerhorn, Boston, United States

Oliver Schlager, Vienna, Austria

Peter Schneider, Honolulu, United States

Olaf Schouten, Voorburg, Netherlands

Paolo Scovazzi, Cuneo, Italy

Thomas Serena, Warren, United States

Antonio Joaquim Serra de Freitas, Sao Paolo, Brazil

Carlo Setacci, Siena, Italy

Julien Sfeir, Byblos, Lebanon

Pratiksha Shah, Brampton, Canada

Robert Shahverdyan, Hamburg, Germany

Joseph Shalhoub, London, United Kingdom

Murray Shames, Tampa, United States

masami shingaki, Hakodate, Japan

Chang Shu, Beijing, China

Simona Sica, Rome, Italy

Henrik Sillesen, Copenhagen, Denmark

Mitchell Silver, Columbus, United States

Valeria Silvestri, Rome, Italy

Ben Singer, London, United Kingdom

Kuldeep Singh, Staten Island, United States

Kristian Smidfelt, Gothenburg, Sweden

Lee Smith, Bolton, President of SVT, United Kingdom

Mosaad Soliman, Mansoura, Egypt

Aita Sommerau, Chur, Switzerland

Ehab Sorial, Los Gatos, United States

Peter Sotonyi, Budapest, Hungary

Konstantinos Spanos, Larissa, Greece

Kaji Sritharan, Liverpool, United Kingdom

Robert Staffa, Brno, Czech Republic

Tim Stansfield, Leeds, United Kingdom

Kate Steiner, Stevenage, United Kingdom

Tobias Steinke, Krefeld, Germany

Kate Stenson, London, United Kingdom

Francesco Stilo, Rome, Italy

Martin Storck, Karlsruhe, Germany

Ta-Wei Su, Taoyuan, Taiwan

Willy Sutter, Paris, France

Yusuke Suzuki, Sendai, Japan

Matthew Tan, London, United Kingdom

Man Hon Tang, Singapore, Singapore

Valeria Tavolini, Asti, Italy

Victoria Tedjawirja, Amsterdam, Netherlands

Rex Teeslink, Augusta, United States

Arine Ten Cate, Maastricht, The Netherlands

Gunnar Tepe, Rosenheim, Germany

Joerg Tessarek, Lingen, Germany

Sarah Thomis, Leuven, Belgium

Peter Thomson, Glasgow, United Kingdom

Carlos H Timaran, Dallas, United States

Irwin Toonder, Maastricht, Netherlands

Giovanni Torsello, Münster, Germany

Matteo Tozzi, Varese, Italy

Marcus Treitl, Munich, Germany

Vladislav Treska, Plzen, Czech Republic

Santi Trimarchi, Milan, Italy

Pavlos Tsantilas, Munich, Germany

Nikolaos Tsilimparis, Munich, Germany

Athanasios Tsochatzis, Athens, Greece

Riikka Tulamo, Helsinki, Finland

Nicola Tusini, Reggio Emilia, Italy

Chris Twine, Bristol, United Kingdom

Jorge Ulloa, Bogotá, Colombia

Naoki Unno, Hamamatsu, Japan

Daniel Urriza Rodriguez, Oxford, United Kingdom

Suvi Vaaramaki, Tampere, Finland

Sari Vahaaho, Espoo, Finland

Domenico Valenti, London, United Kingdom

Jos van den Berg, Lugano, Switzerland

Joost van Herwaarden, Utrecht, Netherlands

Jorinde Van Laanen, Maastricht, Netherlands

Marie Josee Van Rijn, Rotterdam, Netherlands

Ramon Varcoe, Randwick, Australia

Rens Varkevisser, Boston, United States

Rocio Vazquez Perez, Leon, Spain

Maarit Venermo, Helsinki, Finland

Hence Verhagen, Oegstgeest, Netherlands

Eric Verhoeven, Nuremberg, Germany

Frank Vermassen, Ghent, Belgium

Fabio Verzini, Turin, Italy

Rajesh Vijayvergiya, Chandigarh, India

Fabrizia Virgilio, Latina, Italy

Arno Von Ristow, Rio de Janeiro, Brazil

Arsalan Wafi, London, United Kingdom

Carl-Magnus Wahlgren, Stockholm, Sweden

Corinna Walter, Wien, Austria

Xuebin Wang, Beijing, China

Anders Wanhainen, Uppsala, Sweden

Gunilla Welander, Karlstad, Sweden

Rodney White, Torrance, United States

Teun Wilmink, Birmingham, United Kingdom

Emma Wilton, Oxford, United Kingdom

Christian Wissgott, Rendsburg, Germany

Alexander Wressnegger, Vienna, Austria

Therese Wykoff, Colorado Springs, United States

Thomas Wyss, Bern, Switzerland

Jiang Xiong, Beijing, China

Andrea Xodo, Padova, Italy

Dai Yamanouchi, Madison, United States

Kak Khee Yeung, Amsterdam, Netherlands

Chun Ling Patricia Yih, Hong Kong, Hong Kong

Young Sun Yoo, Gwangju, Korea, Republic of

Patricio Zaefferer, Buenos Aires, Argentina

Christopher K. Zarins, Stanford, United States

Thomas Zeller, Bad Krozingen, Germany

Rui Zhang, Beijing, China

Petar Zlatanovic, Belgrad, Serbia

Ewa Zywicka, London, United Kingdom